Staff Directory

Adams, Sally (Counseling)
Adhikari, Devi (Custodian)
Allen, Natalie (English)
Baker, Kelly (Family Consumer Science)
Baker, Tracy (Administrative Assistant, Counseling)
Ballman, Megan (Special Education)
Barnes, Mariko (World Language)
Bates, David (Social Studies)
Bennington, Julia (Social Worker)
Bishop, Robert (Dee) (Associate Director of Bands)
Bledsoe, Vivian (Food Services)
Boggs, Scott (Business)
Bowerbank, Dan (Law Enforcement)
Brooks, Tina (Special Education Para)
Brown, Dawn (English)
Brown, Jen (Administrative Assistant, Front Office)
Brown, Matt (Special Education Para)
Brown, Shelena (World Language)
Bryant, Christopher (Art )
Bugg, Chelse (Mathematics)
Bunce, Dawn (Food Service)
Burba, Jeremy (Social Studies)
Calk, Courtney (English)
Chastain, Kathryn (Youth Services Center)
Clark, LaRon (Special Education Para)
Clark, Shannon (Special Education)
Clark, Stacy (Mathematics)
Clemons, Rachel (Mathematics)
Coleman, Cliff (Custodian)
Combs, Karyn (SCAPA: Contemporary Dance)
Cook, Shaun (Counseling)
Cooke, Brenda (Food Service)
Cornett, Matt (English)
Costello, Carolyn (Special Education Facilitator)
Crawford, Nancy (Mathematics)
Crowe, Katherine (Food Service)
Culler, Debbie (OT/PT)
Day, Sarah (Counseling)
Denmark, Andrew (Science)
Denton, Allison (Health/PE)
DeWolfe, Dawn (Business)
Dixon, Megan (Social Studies)
Drake, Ben (Art)
Duffy, Alice (Administrative Assistant, Front Office)
Easley, Danielle (Special Education)
Embry, Justin (Special Education Para)
Emmons, Scott (Mathematics)
Eqal, Hanan (Food Service)
Evans, Vickie (Administrative Assistant, Front Office)
Fallon, Laura (Orchestra )
Farber, Sharon (Special Education)
Farris, David (Custodian)
Felts, Dara (ESL)
Fields, Laurie (SCAPA: Ballet)
Fields, Millie (SCAPA: Musicianship 2)
Fitzgerald, Kate (College Career Readiness Coach)
Florence, Rosemary (Media Clerk)
Fox, Nicole (Special Education Para)
Franklin, Katie (English)
Freeman, Alex (Science)
Gallt, Jerome (Mathematics)
Gash, Louise (English)
Gatsos, Cindy (Business)
Graham, Clara (Social Studies)
Graham, Helen (Family Consumer Science)
Granville, Lee (Food Service)
Grasso, Kim (Special Education)
Gravitt, Laura (Mathematics)
Griffin, Jeff (Science)
Guth, Leigh Ann (Media Librarian)
Guy, Arthur (Custodian)
Habersack, Lisa (World Language)
Hardin, Rachele (Special Education)
Harrison, Eugenia (Special Education)
Harvey, Brison (Social Studies)
Hayden, Kelley (Mathematics)
Hendrix, Chrissy (Special Education)
Hetrick, Carol (Administrative Assistant, Counseling)
Holland, Heather (English)
Honeycutt, Michele (Mathematics)
Howard, Bobby (English)
Howard, Laura (Chorus, SCAPA: Vocal Music, Music1)
Howard, Mary Kay (Health/PE)
Huber, Caryn (Dean of Students)
Imes, Kara (Special Education Para)
Jacobs, Bryne (Principal)
Jolliffe, Susie (Media Librarian)
Jonakin, Annie (World Language)
Jones, Sara (Art)
Kent, Phil (Music / Orchestra)
Kilbourne, Susannah (English)
Kingsolver, Dallas (SAFE)
Kinman, Sarah (Mathematics)
Kinney, Michael (Social Studies, Athletic Director)
Kurzendoerfer, Tracy (Social Studies)
Labrillazo, Alberta (SCAPA-Drama)
Lambert, Tracy (World Language)
Lane, Patricia (Office Assistant, Facilitator)
Langston, Chris (Social Studies)
Lawson, Jon (Special Education Para)
Lawson, Lou Ann (Food Service)
Leber, Arin (Counseling)
Leindecker, Diane (Social Studies)
Lester, Stephanie (World Language)
Lewellen, Brian (Director of Percussion Studies/Co-Director of Jazz Band)
Lilly, Tracey (Counseling)
Little, Jimmy (Campus Foreman)
Love, Winston (Science)
Luciano, Vicki (Food Service)
Mackey, Erica (Special Education Para)
Mahoney, Jerry (Head Custodian)
Marsh, Ryan (Director of Choirs, SCAPA: AP Music Theory)
Martin, Ben (Special Education)
Martin, Cathy (Registrar)
Martin, Rhonda (Family Consumer Science)
Martinez, Ginger (Admin Asst. )
Matson, Zachary (Science)
Matthews, Alex (Special Education Para, PASS)
Mattingly, Alice (Bookkeeper)
McAfee, Keith (Law Enforcement)
McClanahan, Jennifer (Mathematics)
McCurry, Chris (English)
McDermott, Stephanie (Administrative Dean)
McLaughlin-Jones, Susan (Science)
McPherson, Sherri (English)
Mendenhall, Michael (Social Studies)
Middleton, Matt (English)
Mitsumori, Timothy (ESL)
Moll, Mary (Cafeteria Manager)
Montgomery, Michael (Custodian)
Morris, Marsha (Administrative Assistant to the Principal)
Moyers, Priscilla (PASS)
Mullins, Rhonda (Family Consumer Science)
Newberg, Andrea (Food Service)
Nolan, Marty (Technology Education)
O'Neil, Michelle (English)
Owens, Stacey (Special Education Para)
Owens, Susan (Speech Pathologist)
Padova, Ronda (Food Service)
Page, David (Art )
Parnell, Stephanie (Science)
Patel, Amisha (World Language)
Pedroche, Myron (Law Enforcement)
Perkins, Faye (Custodian)
Perkins, Jeff (Custodian)
Perry, Bryson (Technology Resource Teacher)
Peters, Jesse (Health/PE)
Pleasant, Carla (SCAPA: Gifted/Talented Facilitator)
Prather, Liz (SCAPA: Literary Arts)
Purcell, Martina (Food Service)
Ramsey, Carole (Facilitator)
Rathbun, Shane (Mathematics)
Reed, Ashley (Special Education)
Regnier, Laurel (Science)
Reid, Robin (Social Studies)
Remley, Diane (Science)
Reynolds, Todd (Business)
Rison, Nova (Attendance Clerk)
Roberts, Mark (Counseling)
Rowland, Cathy (Music/SCAPA)
Royster, Richard (Associate Principal)
Sanford, Vince (SAFE Para)
Schaefer, Janice (Food Service)
Schoff, Stephanie (College Career Readiness Coach)
Scholl, David (Associate Principal)
Schwab, Sophie (Biology)
Scott, Charlie (Food Service)
Shaw, Eric (Special Education Para, PASS)
Sherrow, Lauren (Special Education)
Simic, Adam (Health/PE)
Smith, Amanda (School Psychologist)
Smith, Chuck (Director of Bands)
Smith, Derrick (Business)
Smith, Jeanette (Special Education)
Smith, Maria (Special Education)
Sparks, Christina (Custodian)
Stofer, Teresa (Art, SCAPA: Art)
Stone, Keith (EBCE, Community Service)
Strange, Chris (Co-Director of Jazz Band)
Strohmaier, Sarah (Drama)
Sturgill, Jason (Art )
Sumner, Paula (Science)
Taylor, Alice (Food Service)
Thomas, Gary (Special Education)
Thomas, Paul (SCAPA: Drama)
Toy, Brian (Science)
Toy, Katie (Social Studies)
Trammell, Joanne (English)
Waespe, Connie (Mathematics)
Walker, Whitney (Social Studies)
Warner, Tommy (Science)
Waterbury, Susan (Educational Interpreter)
Wethington, Joseph (LAN Tech)
Wilkinson, Adam (Mathematics)
Williams, Courtney (OT/PT)
Winn, Dan (Law Enforcement Supervisor)
Wooten, Holly (Engish)
Wright, Amanda (English)
Wright, David (Food Service)
Wyman, Derek (Mathematics)
Yeager, Jordan (World Language (Spanish))
Administrative Support · Business · English · ESL · Family Consumer Science · Fine Arts / SCAPA · Health/PE · Mathematics · Science · Social Studies · Special Education · World Language

About this page